Konkurs “Evropa i ja”
February 19, 2021
Fizika u Privatnoj gimnaziji “Antoni MP Barili”
March 25, 2021
Konkurs “Evropa i ja”
February 19, 2021
Fizika u Privatnoj gimnaziji “Antoni MP Barili”
March 25, 2021

Energetska pića i uticaj na adolescente

Vreme adolescencije nije lako ni za roditelje, ni za učenike. Da bismo uspešno prevazišli sve prepreke i poteškoće u periodu adolescencije, prvo moramo bolje upoznati koje su to očekivane promene u ovom stadijumu razvoja, a kada ih upoznamo moći ćemo bolje da razumemo uzroke određenih oblika ponašanja. Doktorka Biljana Stojanović upoznala je naše učenike i roditelje, sa fiziološkim procesima karakterističnim za ovaj uzrast, koji utiču na ponašanje i kognitivne procese adolescenata,  koji su preduslov svakog oblika učenja i praćenja nastave.

Dokazano je da adolescenti najviše posežu za energetskim pićima, želeći obećane efekte produžene budnosti, povećane koncentracije i veće produktivnosti. Međutim, jako malo znaju o fiziološkim procesima i simptomima koje ovi napitci izazivaju u njihovom telu, a oni ih ne prepoznaju ili ne povezuju sa prethodno konzumacijom energetskih pića. Adolescenti upravo zbog gore navedenih razvojnih promena, odnosno još uvek nedovršenog razvoja, nisu u mogućnosti da samostalno brinu o sebi i donose zrele odluke, tako da je uticaj roditelja i škole neophodan u formiranju zdravih stilova života i navika.

PREZENTACIJU MOŽETE PREUZETI KLIKOM NA LINK: Energetska pića i uticaj na adolescente